pol eng szl ger
(PM-ćw)
SI
Podstawy Miernictwa - ćwiczenia tablicowe
Materiały pomocnicze do ćwiczeń prowadzonych przez dr. inż. Józefa Wiora


Przykłady sprawdzianów
Sprawdzian nr 1. -- ćw. 3. Rozkłady błędów, wyznaczanie prawdopodobieństw i przedziałów ufności
Sprawdzian nr 2. -- ćw. 5. Oddziaływanie przyrządu na wielkość mierzoną, Zasada Thevenina, niepewności cz. 1.

,,Wartość liczbową niepewności pomiaru należy podawać najwyżej z dwiema cyframi znaczącymi. Wartość liczbową wyniku pomiaru należy w końcowej postaci zaokrąglić, tak aby ostatnia znacząca cyfra wyniku pomiaru była na takim samym miejscu, jak ostatnia znacząca cyfra niepewności rozszerzonej związanej z wartością wyniku pomiaru. Zaokrąglać należy zgodnie ze znanymi metodami zaokrąglania liczb (...). Jeżeli na skutek zaokrąglenia wartość liczbowa niepewności pomiaru zmniejszy się o więcej niż 5%, należy podać wartość zaokrągloną w górę.''
[EA-4-02 Wyrażanie niepewności pomiaru przy wzorcowaniu. p.6.3]


Sprawdzian nr 3. -- ćw. 7. Niepewności cz. 2.
Sprawdzian nr 4. -- ćw. 8. Przetworniki A/C i C/A
Tabela dystrybuanty rozkładu normalnego

Ocenianie
$$\text{Ocena Końcowa} = 0,2\cdot K_1+0,27\cdot K_2 + 0,3\cdot K_3+0,23\cdot K_4-0,3\cdot\sigma $$ gdzie \( K_1 \) do \( K_4 \) to oceny (średnie ważone, jeśli poprawiano ocenę) z kolejnych testów zaś:
$$\sigma = \sqrt{\frac {1} {N-1} \sum_{i=1}^N (K_i-\bar K)^2}$$ $$\bar K = \frac 1 N \sum_{i=1}^N K_i$$ gdzie \(K_i \) to wszystkie oceny zdobyte w ramach ćwiczeń.

Algorytm poprawy oceny z kartkówki:
$$\text{Ocena poprawiona} = 0,4·\text{ocena dotychczasowa} + 0,6·\text{ocena z poprawy}$$ Każdą kartkówkę można poprawiać do dwóch razy do 10 dni roboczych od daty otrzymania oceny.
Oceny cząstkowe są z przedziału od 1 do 5 co 0,5 lub 0,25. Za zachowanie nieetyczne otrzymuje się 0. Nieobecność oceniana jest na 1.
Zaliczenie otrzymuje się, gdy ocena końcowa jest większa lub równa 3,00. W przypadku braku zaliczenia pisane jest kolokwium sprawdzające.
Ostateczną ocenę z przedmiotu wystawia prowadzący przedmiot, tj. dr inż. D. Buchczik.