pol eng
Zmarli członkowie



Notatka o zmarłym członku Komisji Metrologii

- doc. dr. inż. Włodzimierzu Chojnowskim

Doc. dr inż. Włodzimierz Chojnowski urodził się 30 XI 1922 r. w Częstochowie. W 1950 r. otrzymał dyplom magistra inżyniera mechanika na Politechnice Wrocławskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej w 1968 roku. W 1950 roku otrzymał nakaz pracy na Politechnice Częstochowskiej, potem pracował na Uniwersytecie Śląskim i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W Politechnice Częstochowskiej był kierownikiem Katedry Maszyn Cieplnych, prodziekanem Wydziału Budowy Maszyn, na Uniwersytecie Śląskim dyrektorem Instytutu Informacji Naukowo-Technicznej, a w WSP w Opolu dyrektorem Instytutu Techniki. Od 1954 r. włączył się do budowy kombinatu chemicznego ZPA-Kędzierzyn, gdzie pełnił funkcje głównego projektanta gospodarki cieplnej. W Państwowej Szkole Technicznej w Gliwicach organizował nowe kierunki kształcenia w celu zapewnienia dopływu fachowej kadry techników (gównie pomiarowców i automatyków) do pracy w budowanych kombinatach przemysłu chemicznego (w Puławach, Włocławku i Płocku). W 1972 roku włączył się w organizację nowego kierunku studiów „informacja naukowo-techniczna” na Uniwersytecie Śląskim. Jest autorem około 30 publikacji, wykonał szereg prac badawczych i ekspertyz na rzecz szkolnictwa zawodowego, wyższego i Gospodarki Narodowej.

Uchwałą nr 8/87 Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach został powołany na przewodniczącego Komisji Metrologii Oddziału PAN w Katowicach na kadencję 1987-1989. Był drugim z kolei przewodniczącym Komisji Metrologii. Siedziba Komisji Metrologii była wtedy w Instytucie Techniki WSP w Opolu. Komisja liczyła 29 członków, a wśród nich prof. Edmund Romer, dr honoris causa Politechniki Śląskiej. Doc. dr inż. Włodzimierz Chojnowski był przewodniczącym Komisji Metrologii do 1992 roku. Za jego kadencji Komisja zorganizowała kilka konferencji, między innymi w 1989 r. konferencję naukową „Aktualne zagadnienia cybernetyki i metrologii pedagogicznej”. W 1989 r. został wybrany przewodniczącym Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego w Opolu i był członkiem Zarządu Głównego PTC w Warszawie. Interesował się pomiarami cech osobowościowych, co miało znaczenie przy doborze żołnierzy do drużyny, był zwolennikiem propagowania gier, w których wszyscy wygrywają, czyli raczej współpracy, a nie współzawodnictwa. Ostatnio poświęcił się studiowaniu nauczania Jana Pawła II. Będąc na emeryturze mimo słabego zdrowia interesował się pracą Komisji Metrologii.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 1973 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1983 r. i Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 1987 r. Zmarł 29 grudnia 2009 r.

Sekretarz Komisji Metrologii Stanisław Waluś

Katowice, 3 II 2010 r.

 

zaktualizowano: 23.03.2017