pol eng
Zmarli członkowie



Notatka o zmarłym członku Komisji Metrologii

dr inż. Józefie Kwiczali

18 maja w wieku 60 lat zmarł dr inż. Józef Kwiczala, długoletni, od 1990 roku, członek Komisji Metrologii Polskiej Oddziału PAN w Katowicach, pracownik Instytutu Metrologii, Elektroniki i Automatyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Zakładu Produkcji Aparatury i Automatyki Przemysłowej INCO Pyskowice, zasłużony nauczyciel akademicki, człowiek o wielkiej życzliwości, znany ze swej pracowitości i dobroci, lubiany wychowawca i przyjaciel młodzieży.

Dr inż. Józef Kwiczala urodził się 25 sierpnia 1951 roku w Cieszynie, tam też uczęszczał do szkoły podstawowej, a następnie do liceum ogólnokształcącego, które ukończył w 1969 roku. W tym samym roku rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej na kierunku Elektrotechnika obierając specjalność „Miernictwo elektryczne i przyrządy pomiarowe”. Zaraz po uzyskaniu dyplomu, mgr inż. Józef Kwiczala, z dniem 1 października 1975 r. rozpoczął pracę w ówczesnym Instytucie Metrologii Elektrycznej i Elektronicznej na stanowisku asystenta stażysty, następnie asystenta, a od 1 października 1977 r. na stanowisku starszego asystenta.

W 1979 roku odbył staż naukowy w Zakładzie Metrologii Elektrycznej ówczesnego Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości (PKNMiJ) w Warszawie, co związane było z Jego zainteresowaniami naukowymi dotyczącymi wtedy problematyki pomiarów podstawowych wielkości elektrycznych, realizowanych w układach o dużej dokładności. Prowadzone przez niego w latach 1980 -1984 prace badawcze umożliwiły mu zaprojektowanie i skonstruowanie komparatorów rezystancji z wykorzystaniem magnetycznych komparatorów prądów stałych. Był również współtwórcą mikroprocesorowych stanowisk z magnetycznym komparatorem prądów przemiennych do wyznaczania błędów wzorcowych przekładników prądowych, które znalazły zastosowanie w Laboratorium PKNMiJ w Warszawie. Z tej tematyki doktoryzował się w 1984 roku przygotowując pod kierunkiem Promotora prof. Mieczysława Plucińskiego pracę doktorską zatytułowaną „Zastosowanie metody transferu prądowego do wyznaczania błędów magnetycznych komparatorów prądów przemiennych”. W tym też roku został powołany na stanowisko adiunkta, na którym pracował aż do śmierci.

W późniejszych latach zainteresowania naukowe dr inż. Józefa Kwiczali koncentrowały się na badaniach specjalnych materiałów magnetycznych. Był autorem konstrukcji oraz procedur oprogramowania systemów pomiarowych do wyznaczania parametrów materiałów magnetycznie miękkich, a także projektowania i analizy właściwości wirtualnych przyrządów pomiarowych. Zaprojektowany przez dr inż. Józefa Kwiczalę system pomiarowy „Ferrometr” wyposażony w dedykowany program komputerowy „System” został wdrożony do badań m.in. w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Instytucie Fizyki Politechniki Częstochowskiej i w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej.

Dr inż. Józef Kwiczala był autorem i współautorem blisko 70 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych, 7 patentów i wielu opracowań niepublikowanych. Uczestniczył w wielu konferencjach krajowych (między innymi cyklicznych Międzyuczelnianych Konferencjach Metrologów, Konferencjach Podstawowych Problemów Metrologii, Metrologia Wspomagana Komputerowo) i zagranicznych: 39th Conference M&MM (Jacksonville 2004), International Conference on Composite Materials (ICCM 13 2007 Kyoto), 8th European Magnetic Sensors & Actuators Conference (EMSA’2008 Cean). W wielu przewodniczył obradom. Był opiniodawcą projektów Polskich Norm dotyczących metod pomiaru właściwości magnetycznych stalowych blach i taśm elektrotechnicznych. Kierował projektami badawczymi KBN i projektami badawczych zamawianymi oraz grantami w konsorcjach uczelni z instytutami naukowo –badawczymi. Był wykonawcą wielu zleconych prac naukowo badawczych, współpracując z wieloma instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami.

Dr inż. Józef Kwiczala był także cenionym dydaktykiem, długoletnim Kierownikiem Laboratorium Elektroniki, współautorem cenionych przez studentów podręczników akademickich z zakresu elektroniki. Wypromował kilkudziesięciu magistrów i inżynierów o specjalności „Automatyka i Metrologia Elektryczna” oraz „Elektronika i Telekomunikacja”.

Dr inż. Józef Kwiczala należał od 1971 roku do Stowarzyszenia Elektryków Polskich, gdzie pełnił między innymi funkcję rzeczoznawcy oraz weryfikatora w dziedzinie „Cybernetyka Techniczna i Technika Pomiarowa”. Był Prezesem Koła nr 10 SEP przy Politechnice Śląskiej, a także Przewodniczącym Komisji ds. Młodzieży i Studentów Oddziału Gliwickiego SEP.

Ponadto od 1988 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Za swe osiągnięcia w działalności naukowo-dydaktycznej i organizacyjnej był wielokrotnie nagradzany Nagrodami JM Rektora Politechniki Śląskiej. Został ponadto odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką „Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej”.

Dr inż. Bogusław Kasperczyk
Doc. dr inż. Janusz Guzik

 

zaktualizowano: 23.03.2017