Gliwice, 26 XI 2010 r.
Sprawozdanie
z seminarium naukowego i zebrania sprawozdawczo-wyborczego Komisji Metrologii Oddziału PAN w Katowicach
26 listopada 2010 r. w Politechnice Śląskiej
Zebranie Komisji Metrologii odbyło się 26 listopada 2010 r. w auli F Wydziału Automatyki, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Śląskiej (zawiadomienie o zebraniu – załącznik 1). Zebranie otworzył Przewodniczący Komisji Metrologii, prof. dr hab. inż. Jerzy Frączek. Po zatwierdzeniu porządku obrad rozpoczęła się część seminaryjna.
A) Część seminaryjna
Referaty wygłosili:
Dr inż. Mariusz Rząsa: „Ocena możliwości zastosowania metod tomograficznych w badaniu dwufazowych procesów przepływowych”. Referat ten stanowił przedstawienie problematyki prac naukowych, jakimi zajmuje się dr inż. Mariusz Rząsa w ramach przygotowywania rozprawy habilitacyjnej. Referent przedstawił też spis treści i wstępny maszynopis rozprawy. Ponieważ w tym roku nikt dotychczas nie zgłosił zamiaru wydania publikacji zwartej, komisja jednomyślnie uznała, że w przypadku, gdy w przyszłym roku nikt się nie zgłosi, praca dr. inż. Mariusza Rząsy będzie zgłoszona do planu wydawniczego na rok 2012. O ile będą zgłoszenia, to wzorem lat poprzednich odbędzie się konkurs i zostanie ustalona kolejka. Jeżeli byłyby jeszcze możliwości wydawnicze w 2011 roku, Komisja Metrologii wnioskuje o wydanie tej pracy w 2011 roku,
Dr inż. Janusz Guzik: „Metoda minimalizacji współczynnika strat dielektrycznych wzorców pojemności elektrycznej”,
Dr inż. Stanisław Chudzik: „Wyznaczanie współczynnika dyfuzyjności cieplnej materiałów termoizolacyjnych z wykorzystaniem metody termowizyjnej”,
Dr inż. Alicja Wiora, dr. inż. Józef Wiora, dr inż. Andrzej Kozyra: „Dydaktyka pomiarów przewodności roztworów”,
Dr inż. Tomasz Grychowski: „Przydatność tanich czujników gazów do budowy urządzeń pomiarowych”.
Wobec kworum (na 64 członków Komisji Metrologii było obecnych na Zebraniu Ogólnym 45 członów) zebranie odbyło się w pierwszym terminie (lista obecności – załącznik 2).
Przewodniczący Komisji Metrologii prof. J. Frączek przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Metrologii za okres 2007-2010 oraz aktywność członków Komisji Metrologii w latach 2004 – 2009 w celu weryfikacji członkostwa.
Zebrani zdecydowali, że nadal powinno być dwóch zastępców przewodniczącego. Została wybrana komisja skrutacyjna w składzie: dr Beata Jakubiec, dr Mariusz Rząsa i prof. Tadeusz Skubis. Prof. Z. Kabza i prof. Z. Biernacki zgłosili kandydaturę prof. Jerzego Frączka na przewodniczącego, który nie wyraził zgody na kandydowanie. Po przegłosowaniu zamknięcia list kandydatów Komisja przeprowadziła głosowanie (protokół stanowi załącznik nr 3) i podała wyniki: przewodniczącym na kadencję 2011-2014 został dr hab. inż S. Waluś, prof. Politechniki Śląskiej, zastępcami przewodniczącego: dr hab. inż. Lech Borowik, prof. Politechniki Częstochowskiej i dr hab. inż. J. Duda, prof. Politechniki Opolskiej, a sekretarzem dr inż. Witold Ilewicz.
C) Zebranie wytycznych dla prac Komisji Metrologii w następnej kadencji
Nowo wybrany przewodniczący dr hab. inż. S. Waluś podziękował prof. dr hab. inż. Jerzemu Frączkowi za wieloletnie przewodniczenie Komisji i umiejętności, jakie pod okiem Przewodniczącego nabył jako sekretarz. Postanowiono kontynuować dotychczasowe formy pracy, a w szczególności: zebrania, organizacja konferencji metrologicznych, informowanie o pracach Komisji Metrologii w miesięczniku „Pomiary Automatyka Kontrola” i „Z Życia Politechniki” oraz na stronie internetowej Zakładu Pomiarów i Systemów Sterowania Instytutu Automatyki. Pierwsze zebranie w 2011 r. odbędzie się w Opolu.
D) Przerwa na posiłek.Sekretarz Komisji i Przewodniczący Komisji
Stanisław Waluś i Jerzy Frączek
zaktualizowano: 23.03.2017