pol eng
Sprawozdania

Komisja Metrologii



Zgromadzenia Ogólne PAN



99. Sesja Zgromadzenia Ogólnego

Oddziału PAN w Katowicach

Sesja odbyła się 14 czerwca (czwartek) 2012 r. w siedzibie Instytutu Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Na początku zebranych powitał Prezes Oddziału PAN w Katowicach prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka. Referat pod tytułem „Czysta energia z paliw kopalnych” wygłosił prof. dr hab. inż. Krzysztof Warmuziński, dyrektor Instytutu Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach

Prof. Krzysztof Warmuziński zawęził problematykę referatu do usuwania CO2, i jeszcze dalej – do usuwania CO2 emitowanego w procesach energetycznych przedstawiając prace prowadzone w Instytucie. Źródłem energii pierwotnej są przede wszystkim paliwa kopalniane (81 %), natomiast pozostałe 19 % to energia jądrowa i inne źródła energii. Efektem spalania paliw kopalnianych jest powstawanie dwutlenku węgla. Są różne sposoby ograniczania emisji CO2 i muszą być one stosowane razem – powiedział prof. Krzysztof Warmuziński. Dalej przedstawił sposoby wychwytu i składowania CO2. Transport CO2 odbywa się w fazie ciekłej lub nadkrytycznej. Ostatnim etapem jest geologiczne składowanie w solankowo-nośnych porowatych piaskowcach. Inny sposób składowania to zatłaczanie do nieczynnych wyrobisk kopalnianych.

Pierwsze ogniwo tego łańcucha to wychwyt: 1) przed spalaniem – istotą tej techniki jest chemiczna transformacja paliwa do mieszaniny CO2 i H2 i po oddzieleniu CO2 przesyła się go do miejsc składowania. Druga opcja to tzw. spalanie tlenowe – spalanie nie w powietrzu, ale w czystym tlenie. Trzeci sposób to spalanie tlenowe w postaci chemicznej pętli tlenkowej.

Po referacie Prezes O/PAN prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka zaprosił do dyskusji, w której wzięło kilku uczestników Zgromadzenia. Pierwszym z dyskutantów był prof. dr hab. inż. Józef Dubiński Naczelny Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Wiceprezes Oddziału PAN w Katowicach, który powiedział, że w Unii Europejskiej jest kilka ważniejszych tematów, niż emisja CO2. W skali światowej mówienie o konieczności ograniczenia emisji CO2 jest nieporozumieniem. Trzeba mówić o kosztach – zastosowanie wychwytu obniża sprawność elektrowni o 10 – 12 %. Żeby usunąć dwutlenek węgla musimy zużyć więcej energii. Swoją wypowiedź zakończył uwagą, że histeria z tym CO2 jest co najmniej dyskusyjna.

Po dyskusji była możliwość zwiedzania wybranych laboratoriów Instytutu i na tym zakończyła się część otwarta 99. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Oddziału PAN w Katowicach.

Stanisław Waluś


 

zaktualizowano: 23.03.2017