pol eng
Kronika

PTTS – KOMISJA METROLOGII


Po konferencji EUROSENSOR IV (1990), poprzez Komisję Metrologii, postanowiono zapoznać z jej celami i prezentowane na niej tendencje światowego postępu w rozwoju sensoryki, pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W tym celu zorganizowano Seminarium Naukowe w dniu 15.10.1991 r. z programem zawartym w załączonym zaproszeniu:

W seminarium wzięło udział 127 osób. W słowie wstępnym Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Jan Chojcan wyraził nadzieję, że to seminarium nie będzie ostatnie i w ciągu bieżącego roku akademickiego odbędzie się jeszcze kilka zebrań otwartych, jednorodnych pod względem tematycznym. Oto lista obecności odbytego seminarium:



Polskie Towarzystwo Techniki Sensorowej - PTTS

Konferencje Czujniki Optoelektroniczne i Elektroniczne - COE


W VI konferencji naukowej Czujniki Optoelektroniczne i Elektroniczne, COE 2000, wezmą udział specjaliści z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii półprzewodnikowych, cienkowarstwowych i grubowarstwowych; głównie z wyższych uczelni, Instytutu Technologii Elektronowej, Instytutu Półprzewodnikowych Materiałów Elektronicznych, Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, Wojskowej Akademii Technicznej, Głównego Urzędu Miar, Głównego Instytutu Górnictwa, Centrum Naukowo-Produkcyjnego EMAG i innych instytucji zainteresowanych tematyką konferencji. Tematyka konferencji tradycyjnie obejmuje:


Na konferencji w roku 2000 przewiduje się szczególnie zaakcentowanie zagadnień czujników dla przemysłu motoryzacyjnego oraz dla górnictwa.

Dla naświetlenia znaczenia konferencji warto odnotować najważniejsze fakty związane z jej genezą, jak również informacje o osobach, które są z nią związane jako współinicjatorzy, współorganizatorzy oraz wsółpropagatorzy jej idei. Ważnym momentem było „odkrycie”, że rynek sensorów w Japonii i Stanach Zjednoczonych to taki sam rynek jak samochodowy czy komputerowy. O tym przekonała się grupa pracowników naukowych z Polski, którzy zostali zaproszeni na konferencję EUROSENSORS’90” w Karlsruhe. Konferencje EUROSENSORS są organizowane corocznie od 1987 r. Głównym powodem utworzenia takiego forum w Europie, pod auspicjami Unii Europejskiej, która była i jest sponsorem wielu programów naukowych, była potrzeba przyśpieszenia rozwoju techniki sensorycznej w Europie i dokonywania porównania tego rozwoju na tle niezwykle zaawansowanych osiągnięć amerykańskich i japońskich z tego zakresu. Duże wyprzedzenie w wykorzystaniu technologii grubowarstwowych, cienkowarstwowych i półprzewodnikowych w konstrukcjach sensorycznych w Stanach Zjednoczonych i Japonii, stało się wyzwaniem do podejmowania podobnych wysiłków w Europie, lecz (jak w niektórych kręgach naukowych się ocenia; niestety!) ze znacznym opóźnieniem. W obu tych krajach rynek sensorów jest rynkiem porównywalnym z rynkiem samochodowym czy też komputerowym.

Dotychczasowe konferencje EUROSENSORS odbyły się w: Cambridge (1987), Twente (1988), Montreux (1989), Karlsruhe (1990), Rzymie (1991), San Sebastian (1992), Budapeszcie (1993), Tuluzie (1994), Sztokholmie (1995), Leuven (1996), Warszawie (1997) i Southampton (1998). Do tradycji konferencji należy zapraszanie wybitnych naukowców do wygłoszenia referatów plenarnych. Postacią pierwszoplanową podczas EUROSENSORS XI w Warszawie był laureat Nagrody Nobla z 1992 r. prof. Georges Charpak z CERN ze Szwajcarii oraz ESPCI z Francji. Główne tematy konferencji EUROSENSORS oraz COE są takie same ale inny jest krąg uczestników.

W konferencji EUROSENSORS XI w Warszawie wziął udział prof. Jerzy Frączek jako członek 70. osobowego Międzynarodowego Komitetu Programowego (the International Programme Committee) oraz jako współprzewodniczący dwóch sesji: Interfaces and Signal Processing.

Jak doszło do tego, że Komitet Sterujący (the Eurosensors Steering Committee), pod przewodnictwem znaczącej postaci (nie tylko w Europie) jaką jest prof. Wolfgang Göpel z Institute für Physikalische und Theoretische Chemie der Universität Tübingen z Niemiec, uznał, iż Polsce (konkretnym instytucjom i osobom) można powierzyć organizację takiej konferencji z racji merytorycznych i organizacyjnych oraz miejsca odbywania konferencji?

Znaczący wpływ na podjęcie spontanicznych działań, przez grupę osób z różnych polskich ośrodków akademickich i naukowo-badawczych, na rzecz programowego i instytucjonalnego przyłączenia się do współuczestniczenia w śledzeniu postępu techniki sensorycznej oraz rozwoju tej dyscypliny, stała się konferencja EUROSENSORS IV w Karlsruhe, które jest uznane za centrum rozwoju sensorów w Niemczech. Zwiększona liczba uczestników z Europy Wschodniej była możliwa dzięki grantom przyznanym przez organizatorów konferencji osobom zaproszonym. W gronie zaproszonych osób znalazł się także prof. J. Frączek. Szczególnie ważnym wydarzeniem podczas konferencji było nieformalne spotkanie, przewidziane w programie, poświęcone ogólnym problemom współpracy w dziedzinie sensorów pomiędzy Wschodem i Zachodem. Konferencja dała okazję do poznania serii wydawniczych różnych wydawców, poświęconych problematyce sensorycznej. Najbardziej okazała seria to, zapowiadany wówczas przez wydawnictwo VCH z Niemiec, 8-tomowy podręcznik Sensors - A Comprehensive Survey. Poszczególne tomy zostały wydane w okresie od roku 1989 do roku 1996. Każdy tom, zawierający 400 do 500 stron, został opracowany przez 10 do 20 autorów z ośrodków naukowych europejskich, amerykańskich i japońskich. Jednym z głównych redaktorów był prof. W. Göpel. Ta seria już jest aktualizowana i przewiduje się jej wydanie w ciągu najbliższych lat. Wydawca Wiley - VCH prezentował pierwszy tom na konferencji w Warszawie.

Od 1990 roku liczba uczestników z Polski w konferencjach EUROSENSORS wzrastała. Szczególnie aktywny udział prof. R. Jachowicza (Instytut Podstaw Elektroniki Politechniki Warszawskiej) i dr. Jana Dziubana (Instytut Technologii Elektronowej Politechniki Wrocławskiej; w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej - PTTS - odpowiedzialny za współpracę z zagranicą) sprawiły, że zostali członkami Komitetu Sterującego. To Ich trzyletnie starania w imieniu PTTS doprowadziły do powierzenia Politechnice Warszawskiej organizacjê konferencji EUROSENSORS XI pod przewodnictwem prof. R. Jachowicza.

Po konferencji EUROSENSORS IV miały miejsce w Polsce następujące działania:




Opracował Prof. dr hab. inż. Jerzy Frączek


Opracowanie zostało przygotowane w związku z podjęciem się przewodnictwa Konferencji COE 2000 przez prof. Jerzego Frączka, przewodniczącego Komisji Metrologii.


 

zaktualizowano: 23.03.2017